Gyakori kérdések az állcsont műtéttel kapcsolatban

Ebben a blog posztban összegyűjtöttük azokat a kérdéseket, amelyek tapasztalataink szerint a leginkább foglalkoztatják pácienseinket. Szó lesz az általános tudnivalókról, a műtét menetéről, a műtét utáni időszakról és annak hosszú távú hatásairól. Ha Önnek olyan kérdése van, amelyre itt nem talál választ, vagy részletesebb, személyre szabott információra van szüksége, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal! Részletes konzultációnk során minden felmerülő kérdésére válaszolunk.

 

1. Általános tudnivalók az állcsont – más néven állkapocs – műtétről 

Mi az állcsont műtét?
Az állcsont műtét – más néven állkapocs vagy orthognath műtét – egy olyan eljárás, amely az állkapocs helyzetének korrigálására szolgál. Általában harapási rendellenességek (pl. mélyharapás, nyitott harapás, keresztharapás) vagy esztétikai problémák (állkapocs aszimmetria) kezelése érdekében alkalmazzák.

Milyen esetekben indokolt az állcsont műtéti korrekciója?
A műtét akkor indokolt, ha olyan korrigáló kezelésre van szüksége a páciensnek, amely során az állkapocs helyzetét is módosítani kell, nem csak a fogak pozícióját. Továbbá olyan esetekben indokolt, amikor a páciens harapását, beszédét vagy esetleg légzését negatívan befolyásolja az állkapocs ideálistól eltérő állása.

Hogyan befolyásolja a műtét az arc esztétikai megjelenését?
Az állcsont műtét az arc arányait harmonizálja ezzel esztétikusabb összhangot nyújt. Természetesen a változás mértéke a páciens eredeti rendellenes állcsont állásától függ. Itt találhat inspiráló előtte utána fotókat volt pácienseinkről. 

Milyen előnyei vannak az állcsont műtétnek az egészség és az életminőség szempontjából?
Az állcsont műtét az arc összhangjának javításán túl bizonyos esetekben a beszédet és a légzést is, és csökkentheti az állkapocsízületi fájdalmakat. Mindenek mellett pozitív hatással lehet az önbizalomra ezzel javítva a páciensek mentális egészségét, amit tanulmányok is bizonyítanak.

Milyen életkorban végezhető el a műtét?
A műtét felnőtt korban történik, amikor az állcsontok növekedése már befejeződött.

Miért van szükség fogszabályozásra az állcsont műtét mellett?
Rögzített fogszabályzó viselése szükséges ahhoz, hogy a fogak a megfelelő pozícióba kerüljenek mind a műtét előtt és után, hiszen csak így lehet biztosítani a harapás és az állcsontok közötti harmonikus kapcsolatot. Fogszabályozás nélkül a műtét után akár rosszabb is lehetne a harapás.

Mennyi ideig kell fogszabályzót hordani a műtét előtt és után?
Műtét előtt általában 1-2,5 évig javasolt a fogszabályzó viselése attól függően, hogy mennyire kell korrigálni a fogak állását a sikeres műtéthez. Műtét után pedig rövidebben, általában 6-12 hónapig kell hordani a készüléket, hogy a harapás tökéletes és stabil legyen. Így összességében a teljes kezelés 2-3 évig tarthat, de egyes esetekben sokkal rövidebb is lehet. Kollégáink pontosabb becslést a konzultáció során tudnak nyújtani.

Milyen típusú fogszabályozó készülék szükséges a kezeléshez?
A műtéttel kombinált kezeléshez rendszerint rögzített fogszabályozót kell viselnie a pácienseknek, mert ez a típus képes megfelelően kontrollálni a fogak helyzetét.

A fogszabályozó készüléket eltávolítják a műtét előtt?
Nem, a készülék a műtét közben is szájban marad, és segíti az állcsontok pontos pozicionálását.

 


2. Az állcsont műtét menete

Hogyan zajlik maga a műtét?
Az eljárást a szájon belül végzik. A műtét során a felső és/vagy alsó állcsontot steril körülmények között, egy precízen meghatározott felület mentén szétválasztják, majd a mozgatott részt az előzetesen meghatározott pozícióba helyezik. Ezt követően biokompatibilis csavarokkal vagy lemezekkel rögzítik az új helyzetben. 

Helyi vagy altatásos érzéstelenítést alkalmaznak a műtét során?
A műtétet minden esetben altatásban végzik, így a páciens semmit nem érzékel a beavatkozásból.

Milyen hosszú a műtéti beavatkozás?
A műtét teljes időtartama általában 2-3 óra, de az altatásra való tekintettel a páciens ebből nem érzékel semmit. Ennek ellenére persze a lehető legrövidebb műtéti időre törekszünk.

Lesznek-e kívülről látható vágások vagy hegek a műtét után?
Nem, minden vágás a szájon belül történik.

 

3. A műtét utáni felépülés és gyógyulás

Mennyi időt kell a kórházban tölteni a műtét után?
Általában 3-5 napot. Az első 1-2 nap az erős levertség, lábadozás miatt megterhelő lehet a páciens számára, ezt követően azonban már csak megfigyelés céljából tartják bent a betegeket. A kórházi lábadozás utolsó napjaiban a műtéten átesettek már gond nélkül tölthetik az idejüket olvasással, filmnézéssel vagy egyéb nyugodt tevékenységekkel.

Milyen mellékhatásokra vagy kellemetlenségekre kell számítani közvetlenül a műtét után?
A műtéten átesettek számíthatnak duzzanatra, enyhe fájdalomra, és átmeneti zsibbadásra, amelyek a műtét utáni hetekben fokozatosan csökkennek. Viszont fontos megjegyezni, hogy minden műtét, így az állcsont műtét is járhat kockázatokkal.

Meddig tart a teljes gyógyulási folyamat?
A műtét utáni duzzanat pár hét alatt felszívódik, de egy enyhe arcduzzanat akár hosszabban is megfigyelhető. Ez azonban külső személő számára nem szembetűnő.

Milyen fájdalomra számíthatok, és hogyan lehet ezeket csillapítani?
A műtét utáni fájdalom általában mérsékelt, és fájdalomcsillapítókkal jól kezelhető. Az első napokban erősebb lehet a feszítő érzés a duzzanat miatt, de ez fokozatosan enyhül. Az orvos által előírt fájdalomcsillapítók segítenek a kellemetlenségek enyhítésében.

Mikor lehet visszatérni a munkába vagy a tanuláshoz a műtét után?
Ez egyéni, de általában 1-2 hét szükséges a regenerálódáshoz. Az arcot érő ütés veszélyével járó tevékenységeket viszont 6 hétig kerülni kell.

Mikor lehet újra rágni és normálisan étkezni? Milyen ételeket ajánlott fogyasztani a műtét után, és melyeket kell kerülni?
Az első 1-2 hétben csak folyékony és pépes ételeket ajánlott fogyasztani (pl. levesek, turmixok, joghurt). Később fokozatosan vissza lehet térni a puhább, könnyen rágható ételekhez (pl. főtt zöldségek, tészta, tojás). A teljes visszatérés a normál étrendhez kb. 6 hét után lehetséges.

Vannak-e olyan mozgások, amelyeket kerülni kell a műtét után?
A következő mozgásformákat érdemes elkerülni: Az erős fizikai megterhelést, sportolást vagy súlyos tárgyak emelését legalább 6 hétig. Az első hónapban kerülni kell a széles szájnyitást, ásítást és a hosszú rágómozgást, rágógumizást. Ha az orrüregek is érintettek voltak a műtét során, az első hetekben nem ajánlott az erőteljes orrfújás sem.

 

Bulldogharapás - van rá megoldás?

Belevágna?

Kérjen időpontot!

Érdekel

 

4. Az állcsont műtét hosszú távú hatásai

Milyen tartós eredményekre lehet számítani a műtét után?
A műtét célja a stabil és tartós harapási és esztétikai korrekció. Az utókezelés (fogszabályozás) és az orvos utasításainak betartása segíti a stabilizációt, ami a műtét hosszútávú eredményességéhez elengedhetetlen.

Előfordulhat, hogy később újabb beavatkozásra lesz szükség?
Nagyon ritkán, de előrofdul. Ha a csontok nem megfelelően gyógyulnak, vagy ha később harapási problémák alakulnak ki, kisebb korrekciós műtét szükséges lehet.

Változhat-e a páciens beszédkészsége a műtét után?
Az első hetekben a duzzanat és az új állcsont pozíció miatt a páciensek beszéde kissé nehézkes lehet, de ez fokozatosan javul. Ritkán előfordulhat, hogy szükség van logopédus segítségére az artikuláció tökéletesítéséhez.

Javíthatja-e a műtét a páciens légzését?
Igen, bizonyos esetekben javít rajta. Ha az állkapocs és a nyelv helyzete korábban az éjszakai légzés elakadásához vezetett, a műtét javíthatja a légzés és ezáltal az alvás minőségét. Az első napokban előfordulhat orrdugulás és nehezített légzés a duzzanat miatt, de ez hamar megszűnik.

 

5. Egyéb gyakori kérdések

Mennyibe kerül az állcsont műtét?
A műtéttel kombinált kezelés árát a legtöbb páciensünk részletben fizeti. Így a kezelés első két évében havi 175-195 ezer forint fizetendő, a tervezett műtét típusától függően. Két év letelte után alkalmanként 60 ezer forint a további állítások ára. A Dr. Borbély Fogszabályozási Stúdióban kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy minden páciens számára személyre szabott kezelési tervet dolgozzunk ki. A gondos tervezési folyamat során figyelembe vesszük az egyéni igényeket és az adott helyzet sajátosságait. A kezelés részleteinek meghatározása után pontos, írásos árajánlatot biztosítunk, amelynek köszönhetően a költségek előre átláthatóak és könnyen tervezhetőek a pácienseink számára.

Hogyan segítheti a szervezete felkészítését a műtétre?
Érdemes egészséges, tápanyagokban gazdag étrendet követni, különösen a műtét előtti hetekben. A fehérjében gazdag ételek és a C-vitaminban bővelkedő gyümölcsök elősegíthetik a sebgyógyulást. Fontos a dohányzás, valamint az alkoholfogyasztás mellőzése, mivel ezek lassíthatják a regenerációt. Ha bármilyen gyógyszert szed a leendő páciens, fontos konzultálni az orvossal, hogy szükséges-e bármilyen módosítás a műtét előtt.

Milyen tapasztalatokkal rendelkeznek a pácienseink, akik már átestek az állcsont műtéten?
Ebben a bejegyzésben beszédes előtte-utána képeket mutatunk be. Ha komolyan gondolkozik azon, hogy belevágjon egy ilyen kezelésbe, szívesen segítünk összehozni egy beszélgetés valamelyik, műtéten átesett páciensünkkel.

 

 

5 363 Google értékelés alapján

1072 Budapest, Rákóczi út 4. IV. emelet (32-es kapucsengő)