Gyermekkori fogszabályozás: készülékek és fogak tisztántartása, tippek szülőknek és gyerekeknek

A gyermekkori fogszabályozás napjainkban egy teljesen hétköznapi fogászati beavatkozás. Néhány évtizeddel ezelőtt még sokszor volt tapasztalható a gyermekek közötti gúnyolódás a fogszabályozó készülék (elsősorban a rögzített készülék) viselésével kapcsolatban, mára azonban ennek nyoma sincs. Ez részben az egészséges fogak fontosságával kapcsolatos társadalmi tudatosításának, részben pedig a fogszabályozó készülékekről alkotott általános megítélés változásának köszönhető.

A fogazatban megjelenő szabálytalanságokat már gyermekkorban kezelni lehet és kell is, mert számos problémát sokkal könnyebb fiatalon kezelni. A megfelelő életkorban (probléma függvényében kb. 9-13 évesen) megkezdett gyermekkori fogszabályozás tehát a problémák megelőzésére törekvő szülői gondoskodást jelzi.

A fogszabályozás azonban nemcsak egy készülék időszakos viselését jelenti, amit “beteszünk és a kezelés végén leveszünk”. A megfelelő szabályozás fontos része a készülék “karbantartása”, amit a gyermekeknek/szülőknek kell a hétköznapi rutinjaik részévé tenni.

A szájhigiénia a fogszabályzó használata esetében eltér a megszokottól, ennek biztosítása a készüléktől függően is eltérő rutinokat tehet szükségessé. Egy kivehető és egy rögzített készülék más tisztántartást kíván, ami a fogak tisztítására is vonatkozik. Az alábbi cikkben a fogszabályzóval rendelkező gyermekeknek és szüleiknek szeretnénk tanácsokkal szolgálni, hogy milyen fogápolási technikákat és hogyan alkalmazzanak.

 

Gyermek fogszabályzó tisztítása

 

 

A bracketek alatt védve van a fogfelszín, körülöttük azonban sokkal jobban megtapad a lepedék, ami táptalaj a baktériumok számára. Az elszaporodó baktériumok a fogak szuvasodását eredményezhetik, ráadásul mindez a fogfelszín leglátványosabb területén mehet végbe.

Az esetek többségében ezek a szuvasodások nem mélyek, fehér foltok formájában kezdődnek (demineralizáció). (Illusztráció forrása: Nature) Ilyen esetben a kezelés még egyszerű, ún. Tooth    Mousse fogzománcvédő, illetve ásványfeltöltő védőkrém alkalmazásával még időben elkerülhető a fogak további romlása.

 Súlyosabb fehér foltos elváltozásokat ICON-infiltráns kezeléssel szüntethetünk meg, ami egy speciális műgyanta-szerű folyékony anyag bejuttatását jelenti a demineralizált rétegbe. Az infiltráns kezelés fertőtlenít, majd hermetikusan lezárja szuvas területet, így megakadályozza a fog romlásának előrehaladását, és visszaállítja az eredeti fogszínt.

A mélyebb szuvasodás már csak invazívabb beavatkozással állítható helyre: a szuvas foganyag eltávolításával (fúrásával), majd a hiányzó rész restaurálásával (tömésével).

Annak érdekében, hogy se felszínes, se mélyebb szuvasodással ne találkozzunk a fogszabályozás során, a legegyszerűbb a megfelelő helyen történő, rendszeres, alapos tisztítás.

Szerencsére a fix fogszabályozó készülékek esetében a tisztítás nem bonyolult. Elegendő hozzá a bracketek körüli területek alaposabb takarítása, amire  egy hagyományos vagy egy elektromos fogkefe is tökéletes megoldás. Nincs feltétlenül szükség a fogszabályozó készülék megfelelő tisztításához speciális fogkefére, a legfontosabb szempont, hogy puha sörtéjű fogkefét használjunk.

Elektromos, vagy hagyományos fogkefe?

Egyes szakvélemények az elektromos fogkeféket hatékonyabbnak értékelik, ám nem a hagyományos kézi fogkefék hiányosságai, hanem emberi faktorok miatt: a gyermekek nem feltétlenül szentelnek elegendő időt egyes fogak tisztítására, míg az elektromos fogkefe egységnyi idő alatt nagyobb intenzitással képes tisztítást végezni, így kisebb az esély egy-egy fogfelszín megtisztításának elhanyagolására.

Jó hír tehát, hogy a hagyományos fogkefe is elég lehet. A fogselyem használatát azért nem szoktuk javasolni ilyenkor, mert könnyen beleakadhat a készülékbe, ami kilazíthatja az ívet.

Most nézzünk meg pár egyszerű trükköt, amivel izgalmasabbá tehető a gyermekek fogtisztítási rutinja.

Fogszabályzó tisztítása: egyszerű, otthon használható trükkök

  • A nehezen elérhető helyeket érdemes fogköztisztítóval is takarítani. Ez nem csak a fogak között, hanem a fogszabályozó drót alatt is hatékony lehet.
  • Ugyane zt a célt szolgálják az egycsomós fogkefék, amelyeket a fogszabályozó készülék és az ínyszélek alaposabb tisztítására fejlesztettek ki.
  • Hasznos megoldás lehet a szájzuhany rendszeres használata is, ami e területek tisztítását koncentrált vízsugárral végzi el. Magyarországon ezek a készülékek mostanában kezdenek elterjedni.  
  • Ha a szülő nem biztos, hogy gyermeke alapos munkát végzett-e, kipróbálhatja a plakkfestő tablettát, ami jól láthatóan megszínezi a lepedékkel fedett fogfelszínt, így mutatja meg , hogy hol kell jobban odafigyelni legközelebb a fogtisztításnál

Rendelőnk szájhigiéniai protokollja a fogszabályozás során, amivel a fogak további védelmére törekszünk:

  • Első lépésben minden páciensünknél ellenőrizzük a szájhigiénét. Abban az esetben, ha valakinek nem kielégítő, akkor a megfelelő fogmosási technikák megtanításában tudunk segíteni, és csak ezt követően kezdjük el a fogszabályozó kezelést.
  • Minden fogszabályozó készülék ragasztása előtt teljes és alapos tisztítást végzünk, ennek során a fogköve t és lepedéket is eltávolítjuk gyermek pácienseink fogairól.
  • A kezelések közben, egyéntől függő gyakorisággal fogkőeltávolítást végzünk.
  • A kezelés végén pedig ismét teljeskörű fogtisztításra kerül sor.

Láthatatlan vagy kivehető fogszabályozó készülék tisztítása

Bár gyermekeknél ritkább, náluk is előfordul a „láthatatlan” sínes fogszabályozó használata.Figyeljünk oda a készülék rendszeres, legalább napi egyszeri tisztítására, amit fogkefével el lehet végezni, eleinte a gyermekkel közösen, később a gyermekre bízva a tisztítást. A tisztítás langyos vízzel, minden esetben fogkrém nélkül (!) javasolt.

Retainer (helybentartó készülék) tisztítása

A kivehető helybentartó készüléket minden használat után (reggelente) sima vízzel, fogkefével le kell tisztítani. Napközben nem a dobozában, hanem egy jól szellőző helyen kell tartani, hogy meg tudjon száradni.

A fix retainerek nagyon hasznosak a fogszabályozással elért szép eredmény megtartásában, de van egy hátrányuk is: nehezebben tisztítható körülöttük a fog, így kellő odafigyelés nélkül megnő a fogkövesedés valószínűsége.

Pár apró szabály betartásával ezek a kockázatok gyorsan felszámolhatók:

  • A napi fogtisztítás során külön figyeljük a készülék melletti felszínek tisztítására. Ezt a gyermek is hamar megtanulja.
  • Használhatunk a helybentartó drót alatti fogközök tisztítására speciális (Superfloss) fogselymet. Ez nem egy tekercs egyenletes kialakítású fogselyem, hanem 3 különböző részből kialakított szálakból áll. Az egyik végénél lévő merev szálat be lehet dugni a fogköz aljába a helybentartó drót alá, így ott is alapos tisztítást lehet végezni.

Gyermek fogszabályozás Budapest belvárosában

Rendelőnk az Astoria mellett, a Rákóczi út 4. szám alatt immáron több generációra visszanyúló tapasztalatokra támaszkodva segít felnőtt és gyermek páciensek fogainak szabályozásában. Ilyen nagy szakmai múlt ritkaság Magyarországon és büszkék vagyunk arra, hogy mára egész mosoly-generációkat tudhatunk pácienseink között.

További hasznos információk a gyermek fogszabályozással, illetve a beavatkozások áraival kapcsolatban. Gyakori érdekeset összegyűjtő oldalunkon válaszokat találhat olyan kérdésekre is, amelyek akár még meg sem fogalmazódtak Önben. Természetesen további kérdéseivel is szeretettel várjuk megkeresését.

5 339 Google értékelés alapján