Bulldogharapás – van rá megoldás?

A bulldogharapás az egyik leggyakoribb, fogakra  és állcsontokra kiterjedő eltérés, mellyel felkeresnek minket pácienseink. Sok esetben a műtéti fogszabályozás fogalma is egybeolvadt a bulldogharapás kezelésével, holott nincs szükség minden esetben állcsont műtétre.

A bulldogharapás az egyik legszembetűnőbb eltérés, hiszen nemcsak a fogak, de az egész arc harmóniájára hatással van. Bulldogharapás esetén az alsó állcsont, illetve az állcsontban található fogak látható módon a felső fogív előtt helyezkednek el. De mi okozza ezt az eltérést és hogyan tudjuk kezelni? Cikkünkben körbejárjuk a bulldogharapás néhány aspektusát.

 

 

Mi okozza a bulldogharapást? 

A bulldogharapás oka főként genetikai eredetű, amely a fogak vagy az állcsontok nem megfelelő elhelyezkedésében mutatkozik meg. Másmilyen kezelési terv szükséges amikor az eltérést a fogak nem megfelelő helyzete okozza, és más, ha az állkapocs pozíciójában rejlik a probléma.

A fogak esetében úgy kell ezt értelmezni, hogy a felső fogak hátrébb, az alsók pedig előrébb helyezkednek el, míg az állkapocsnál az alsó állkapocs előrébb esik a felsőnél. Azt gondolnánk, hogy amikor az állcsontok pozíciójával van gond, akkor az alsó állkapocs van túlságosan elöl, de valójában az esetek 70%-ban a felső állcsont van túlságosan hátul.

Az állcsont(ok) nem megfelelő elhelyezkedése esetén a két állcsont növekedési zavara áll fenn. Vagy az alsó állcsont növekedése nagyobb mértékű, vagy a felső állcsont fejlődik alacsonyabb intenzitással, de előfordul, hogy a két tényező kombinációjával állunk szemben. A felső állcsont csökkent növekedése már 7-10 éves kor körül is észlelhető. Az alsó állcsont fejlődése ezután válik intenzívvé, a serdülőkor elejétől egyre látványosabbá válik.

 

Bulldogharapás - van rá megoldás?

Belevágna?

Kérjen időpontot!

Érdekel

 

 

Bulldogharapás kezelése gyermekkorban

Bulldogharapás esetén a legfontosabb, hogy már 7-8 éves kor körül, de legkésőbb 10 évesen lássa fogszabályozó szakorvos a gyermeket. Előfordulhat, hogy maga a kezelés csak felnőttkorban lesz majd aktuális, de számos olyan esetet is kezeltünk már, ahol a felső állcsont növekedésének megfelelő szakaszán közbelépve fantasztikus eredményeket tudtunk elérni, ezzel elkerülve a későbbi műtéti beavatkozást.

Amit ugyancsak fontos tisztázni, hogy gyermekkorban nem végzünk állkapocs műtétet bulldogharapás helyreállítására. Minden esetben meg kell várni az állkapocs növekedésének befejeződését, így az esetleges műtéti beavatkozással akár a 20-22 éves kort is meg kell várni.

  • Amennyiben az állcsont okozza a bulldogharapást (a felső hátrébb helyezkedik el, mint az alsó), érdemes már 9-10 éves korban elkezdeni a kezelést. Ilyenkor tehát nem szükséges műtét, egy ún. Delaire maszkot kell hordania a gyermeknek. Elsőre ijesztőnek tűnhet a kinézete alapján, de az eredményeket tekintve fantasztikus tapasztalataink vannak vele, és valójában a gyermekek is nagyon gyorsan megszokják. Természetesen iskolába nem kell hordani, elegendő otthon felvenni, és legalább 8-10 órán át viselni.
  • Ha viszont a fogak helyzetéből fakad az eltérés, akkor elegendő a gyermekkori fogszabályozó alkalmazása.

Íme egy élő példa, hogy milyen változást tudunk elérni a műtéti beavatkozással.

A bulldogharapást és nyitott harapást fogszabályozás és állcsontműtét kombinációjával korrigáltuk. Így nagyon szép, harmonikus arcprofilt sikerült elérni.

Bulldogharapás kezelése felnőttkorban

A bulldogharapás kezelése felnőttkorban is lehetséges. Ez általában a 20 év körüli időszakot jelöli, amikor megáll az állcsont fejlődése és eléri a végső állapotát. Az eltérés mértékétől függően alkalmazhatunk csupán fogszabályozó készüléket, vagy a terápiát kiegészíthetjük állkapocs műtéttel. 

  • Enyhe eltérés esetén a csontozatban lévő problémát a fogak mozgatásával “elrejthetjük”, ezeknél a kezeléseknél általában rögzített felnőtt fogszabályozó készüléket alkalmazunk, melyek hordási ideje, tapasztalataink szerint minimum egy-másfél év.
  • Súlyosabb esetekben elkerülhetetlen az állkapocs műtét. Ezek olyan eltérések, amelyek nagyban befolyásolják az arc megjelenését és harmóniáját. 

Íme erre egy látványos esetünk: 

A bulldogharapást fogszabályozással és mindkét állcsont műtéti mozgatásával korrigáltuk. Annak érdekében, hogy a toka ne gyűrődjön fel és légutak átjárhatósága minél jobb legyen, rendszerint a felső állcsontot mozgatjuk inkább előre, és az alsó állcsontot csak kisebb mértékben hátra.

Bulldogharapás kezelése fogszabályozóval

Mint említettük, fogszabályozóval is kellően korrigálható a bulldogharapás felnőttkorban is, abban az esetben, ha a fogak nem megfelelő pozíciója az elsődleges probléma. Ilyenkor számos kiegészítő elemet használunk, mint például az intermaxilláris gumik, vagy bizonyos rugók, amelyek nagyobb effektivitással hatnak a fogakra. 

Ne ijedjünk meg a műtéti fogszabályozástól sem! Az állkapocs műtét igaz nem hangzik jól, de a beavatkozás kisebb kellemetlenséggel jár, mint amire a legtöbben számítanak. Nagyjából egy-két hét munkakieséssel kell számolni, de ebből csak 3 nap szokott lenni a kórházi tartózkodás. Az étrendet és a sportolást kb. 6 hétig kell kímélő üzemmódra állítani, de utána minden folytatódhat a megszokott módon. A végeredmény pedig egy életen át tartó esztétikus arc és szép mosoly lesz.

Bulldogharapás - van rá megoldás?

Belevágna?

Kérjen időpontot!

Érdekel

Miért fontos megfelelően kezelni a bulldogharapást? 

A rendellenes fogérintkezés a fogak és az állkapocsízület terhelését is hátrányosan befolyásolja, aminek gyógyítása idővel egyre nehezebb lesz. Manapság nem lehet az esztétikai szempontokat sem figyelmen kívül hagyni.  A felső állcsont fejletlenségének következménye a beesett középarc, az előre álló állcsúcs és nagy állkapocs kedvezőtlen megjelenést eredményez, mely már fiatal kortól komolyan befolyásolhatja az egyén önbizalmát és kisugárzását.

Amennyiben fontos Önnek, hogy műtéti fogszabályozásban is nagy tapasztalattal bíró fogorvosok kezeljék Önt, keresse a Dr. Borbély Fogszabályozási Stúdiót bizalommal!

5 339 Google értékelés alapján